Skip to content

21 Rowe StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 7, 2026

Property Information

Block492
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,038
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
28%
Improvement Value:$251,900
72%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,909+3.8%
2024$11,474+4.0%
2023$11,035+1.6%
2022$10,867+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$680,000

To:

DeedBook 20260, Page 24957

Property Sale

Sale
$313,500

To:

DeedBook 12204, Page 965

Property Sale

Sale
$44,000

To:

DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926