Skip to content

48-54 Franklin StBloomfield, NJ 07003

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 24, 1999

Property Information

Block371
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description5 ST + 4 APTS
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,900
19%
Improvement Value:$436,600
81%
Total Assessment$538,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,266+3.8%
2024$17,598+4.0%
2023$16,925+1.6%
2022$16,667-23.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 5597, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1926