Skip to content

97 North Thirteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block4
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,260
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
24%
Improvement Value:$315,600
76%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,111+3.8%
2024$13,595+4.0%
2023$13,075+1.6%
2022$12,875+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft3,260DeedBook 20190, Page 97006

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12372, Page 2239

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925