Skip to content

164 State StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block512
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,660
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
32%
Improvement Value:$212,200
68%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+3.8%
2024$10,196+4.0%
2023$9,806+1.6%
2022$9,656+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,660DeedBook 12499, Page 3969

Property Built

Built

Year Built: 1910