Skip to content

150 State StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block512
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,144
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,200
47%
Improvement Value:$148,200
53%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,545+3.8%
2024$9,196+4.0%
2023$8,844+1.6%
2022$8,709-5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 20240, Page 39468

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5260, Page 933

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4945, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1923