Skip to content

171 State StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block513
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,614
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,700
43%
Improvement Value:$172,800
57%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,329+3.8%
2024$9,951+4.0%
2023$9,570+1.6%
2022$9,424-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 12192, Page 4287

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 5969, Page 807

Property Sale

Sale
$191,400
DeedBook 5737, Page 797

Property Sale

Sale
$128,300
DeedBook 5297, Page 489

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923