Skip to content

169 State StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block513
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,600
45%
Improvement Value:$172,800
55%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732+3.8%
2024$10,340+4.0%
2023$9,944+1.6%
2022$9,793-5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft1,533DeedBook 20190, Page 367

Property Sale

Sale
$264,950

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 20160, Page 21145Recorded3/10/2016

Property Sale

Sale
$201,500
DeedBook 5829, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1912