Skip to content

7 Maple StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2024

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block514
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class49
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage4,110
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,900
15%
Improvement Value:$814,300
85%
Total Assessment$953,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,333+231.0%
2024$9,768+4.0%
2023$9,394+1.6%
2022$9,251+3.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,125,000

To:

Sq Ft4,110DeedBook 20250, Page 34232

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$226,000
Sq Ft924DeedBook 20220, Page 3592Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 20170, Page 94975Recorded10/27/2017

Property Sale

Sale
$294,900
DeedBook 6333, Page 118

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5705, Page 772