Skip to content

37 Forest DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 19, 2007

Property Information

Block547
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,234
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,500
39%
Improvement Value:$254,500
61%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,246-2.1%
2024$14,556+4.0%
2023$13,999+2.2%
2022$13,695+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,234DeedBook 12027, Page 3505

Property Built

Built

Year Built: 1930