Skip to content

23 Forest DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block547
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,162
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,600
45%
Improvement Value:$184,000
55%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,248+3.8%
2024$10,837+4.0%
2023$10,422+1.6%
2022$10,263+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,162DeedBook 20230, Page 61955

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5459, Page 269

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 4940, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1952