Skip to content

19 Forest DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2016

Property Information

Block547
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,818
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,100
40%
Improvement Value:$206,200
60%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,713+3.8%
2024$11,284+4.0%
2023$10,853+1.6%
2022$10,687-11.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916