Skip to content

40 Waverly TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$321,015
Last Sale Date
Jul 25, 2006

Property Information

Block573
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,256
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,100
44%
Improvement Value:$174,900
56%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,549+3.8%
2024$10,163+4.0%
2023$9,775+1.6%
2022$9,625-8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$321,015

To:

Sq Ft1,256DeedBook 6379, Page 659

Property Sale

Sale
$136,990
DeedBook 5627, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1922