Skip to content

307 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Date
Jan 1, 2001

Property Information

Block576
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
DescriptionOFFICES + APT
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,762
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
51%
Improvement Value:$245,300
49%
Total Assessment$499,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,953+3.8%
2024$16,333+4.0%
2023$15,709+1.6%
2022$15,469-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921