Skip to content

54 Fremont StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Date
Feb 28, 1992

Property Information

Block271
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
DescriptionHOME OFFICE
Dwellings3
ZoningR-1A
Sq Footage1,764
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,600
42%
Improvement Value:$213,600
58%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,489+3.8%
2024$12,033+4.0%
2023$11,573+1.6%
2022$11,396+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923