Skip to content

76 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block578
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,814
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
34%
Improvement Value:$216,200
66%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,038+3.8%
2024$10,634+4.0%
2023$10,227+1.6%
2022$10,071+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,814DeedBook 20250, Page 80572Recorded12/24/2025

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,814DeedBook 5987, Page 513

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5684, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1910