Skip to content

74 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$399,700
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block578
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,827
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
37%
Improvement Value:$187,300
63%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,057+3.8%
2024$9,690+4.0%
2023$9,319+1.6%
2022$9,177-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$399,700

To:

Sq Ft1,827DeedBook 20220, Page 8954

Property Built

Built

Year Built: 1910