Skip to content

145 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 31, 1994

Property Information

Block578
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,612
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,900
30%
Improvement Value:$206,600
70%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,956+3.8%
2024$9,592+4.0%
2023$9,225+1.6%
2022$9,084-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 5330, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1925