Skip to content

81 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$138,900
Last Sale Date
Apr 30, 1993

Property Information

Block827
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,536
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
41%
Improvement Value:$182,600
59%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+3.8%
2024$10,190+4.0%
2023$9,800+1.6%
2022$9,650+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,900

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5259, Page 624

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927