Skip to content

16 Grove StBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block32
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,821
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
25%
Improvement Value:$254,100
75%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+3.8%
2024$11,043+4.0%
2023$10,620+1.6%
2022$10,458+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,821DeedBook 6273, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1925