Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
412 North Thirteenth StBloomfield, NJ 07003
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2005
Property Information
Block5
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3
Building Details
Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$8,100
52%
Improvement Value:$7,500
48%
Total Assessment$15,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $529 | +3.8% |
| 2024 | $510 | +4.0% |
| 2023 | $490 | +1.6% |
| 2022 | $483 | -11.5% |
Property History
No events match the selected filters.