Skip to content

130 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block5
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
25%
Improvement Value:$293,600
75%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+3.8%
2024$12,876+4.0%
2023$12,383+1.6%
2022$12,194+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft2,880DeedBook 20240, Page 44750

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12210, Page 5790

Property Built

Built

Year Built: 1930