Skip to content

21 Woodland RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block601
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,660
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
39%
Improvement Value:$231,600
61%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,808+5.9%
2024$12,090+4.1%
2023$11,618+1.6%
2022$11,437-11.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,660DeedBook 20230, Page 70567

Property Built

Built

Year Built: 1916