Skip to content

Belleville Ave EtcBloomfield, NJ 07003

Built 1949
Apartment

Last Sale Price
$130,700,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block601
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
Description352 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage17.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,320,000
35%
Improvement Value:$22,970,900
65%
Total Assessment$35,290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,197,067+3.8%
2024$1,153,307+4.0%
2023$1,109,193+1.6%
2022$1,092,253+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,700,000

To:

DeedBook 20190, Page 78461

Property Built

Built

Year Built: 1949