Skip to content

Davey St Etc(Block 603 Lot 12)Bloomfield, NJ 07003

Built 1949
Apartment

Last Sale Price
$130,700,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block603
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
Description196 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage7.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,860,000
35%
Improvement Value:$12,861,400
65%
Total Assessment$19,721,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$668,950+3.8%
2024$644,495+4.0%
2023$619,844+1.6%
2022$610,377+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,700,000

To:

DeedBook 20190, Page 78461

Property Built

Built

Year Built: 1949