Skip to content

131 Arlington AvenueBloomfield, NJ 07003

Industrial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 1, 1983

Property Information

Block62
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
40%
Improvement Value:$198,800
60%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221+3.8%
2024$10,811+4.0%
2023$10,397+1.6%
2022$10,238+24.2%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook NaN, Page NaN