Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
49 West StreetBloomfield, NJ 07003
Industrial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 22, 2003
Property Information
Block306
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage0.94
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$235,000
66%
Improvement Value:$121,000
34%
Total Assessment$356,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,076 | +3.8% |
| 2024 | $11,634 | +4.0% |
| 2023 | $11,189 | +1.6% |
| 2022 | $11,018 | -15.5% |
Property History
No events match the selected filters.