Skip to content

17 Evelyn PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block661
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-2B
Sq Footage3,968
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
17%
Improvement Value:$526,000
83%
Total Assessment$633,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,471+3.8%
2024$20,686+4.0%
2023$19,895+1.6%
2022$19,591+20.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft3,968DeedBook 20190, Page 93664

Property Built

Built

Year Built: 1929