Skip to content

14 North Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block661
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,573
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
23%
Improvement Value:$352,700
77%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,444+3.8%
2024$14,879+4.0%
2023$14,310+1.6%
2022$14,092+32.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft3,046DeedBook 20150, Page 86752

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5021, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1924