Skip to content

97 La France AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block63
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-1B
Sq Footage4,037
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
16%
Improvement Value:$477,200
84%
Total Assessment$569,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,331+3.8%
2024$18,624+7.7%
2023$17,296+1.6%
2022$17,032+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft4,037DeedBook 20210, Page 70327

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft4,037DeedBook 20170, Page 34239Recorded4/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1929