Skip to content

96 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block661
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,356
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
40%
Improvement Value:$162,600
60%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,260+3.8%
2024$8,922+7.1%
2023$8,330+1.6%
2022$8,199-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 20220, Page 92078

Property Built

Built

Year Built: 1926