Skip to content

106 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block661
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
43%
Improvement Value:$163,100
57%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732+3.8%
2024$9,376+4.0%
2023$9,017+1.6%
2022$8,880+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 12495, Page 9275Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 6254, Page 811

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5560, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1914