Skip to content

10 Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block665
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,273
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,100
34%
Improvement Value:$254,500
66%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,080+3.8%
2024$12,601+4.0%
2023$12,119+1.6%
2022$11,934-2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,273DeedBook 20250, Page 74351

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,958DeedBook 6375, Page 277

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5178, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1921