Skip to content

20 Cottage PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block665
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,142
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
37%
Improvement Value:$215,000
63%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,506+3.8%
2024$11,085+4.0%
2023$10,661+1.6%
2022$10,498-3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,142DeedBook 20210, Page 95450

Property Sale

Sale
$140,900
DeedBook 5766, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1914