Skip to content

32 Comley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2006

Property Information

Block692
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$268,500
61%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,044+3.8%
2024$14,494+4.0%
2023$13,939+1.6%
2022$13,726-5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5382, Page 402

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5193, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1924