Skip to content

20 Comley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1913

Last Sale Date
Nov 20, 1974

Property Information

Block692
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,836
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
43%
Improvement Value:$235,100
57%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,989+3.8%
2024$13,477+4.0%
2023$12,962+1.6%
2022$12,764-8.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913