Skip to content

57 Osborne StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block572
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,400
38%
Improvement Value:$283,800
62%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,406+3.8%
2024$14,843+4.0%
2023$14,276+1.6%
2022$14,057-7.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 20180, Page 76944Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12112, Page 9770

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5405, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1920