Skip to content

57 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1904

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block693
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,830
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
34%
Improvement Value:$330,700
66%
Total Assessment$504,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,116+3.8%
2024$16,490+4.0%
2023$15,860+1.6%
2022$15,617-3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,830DeedBook 20220, Page 85287

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 12416, Page 4488

Property Sale

Sale
$503,500
DeedBook 6130, Page 831

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4975, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1904