Skip to content

27 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Nov 6, 2006

Property Information

Block693
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,647
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,900
52%
Improvement Value:$175,400
48%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,391+3.8%
2024$11,938+4.0%
2023$11,481+1.6%
2022$11,306-13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft1,647DeedBook 12006, Page 2776

Property Built

Built

Year Built: 1890