Skip to content

422-426 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$785,714
Last Sale Date
Nov 4, 2008

Property Information

Block693
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,136,900
65%
Improvement Value:$612,300
35%
Total Assessment$1,749,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,333+3.8%
2024$57,164+4.0%
2023$54,977+1.6%
2022$54,138-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$785,714

To:

DeedBook 12169, Page 9553

Property Built

Built

Year Built: 1925