Skip to content

38 Benson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block511
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,089
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
39%
Improvement Value:$261,000
61%
Total Assessment$427,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,511+3.8%
2024$13,981+5.9%
2023$13,196+1.6%
2022$12,990-11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$705,000

To:

Sq Ft2,089DeedBook 20211, Page 31407

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910