Skip to content

290 Hoover Ave - Unit 11Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Date
Dec 23, 1983

Property Information

Block697
Lot72
QualifierC0011
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO+G 11
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
36%
Improvement Value:$115,500
64%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+3.8%
2024$5,899+4.0%
2023$5,673+1.6%
2022$5,586+20.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971