Skip to content

324 Hoover Ave - Unit 72Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 3, 2000

Property Information

Block697
Lot72
QualifierC0072
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage3.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
51%
Improvement Value:$63,700
49%
Total Assessment$128,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,366+3.8%
2024$4,206+4.0%
2023$4,045+1.6%
2022$3,983+6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971