Skip to content

310 Hoover Ave - Unit 45Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
May 28, 2013

Property Information

Block697
Lot72
QualifierC0045
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage3.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+3.8%
2024$4,938+4.0%
2023$4,749+1.6%
2022$4,677+8.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$112,500

To:

Sq Ft912DeedBook 12440, Page 5888

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5158, Page 756

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971