Skip to content

376 Hoover Ave - Unit 142Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 13, 2012

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0142
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+3.8%
2024$4,938+4.6%
2023$4,721+1.6%
2022$4,649+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft912DeedBook 12362, Page 5448

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4927, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1971