Skip to content

318 Hoover Ave - Unit 61Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Oct 19, 2019

Property Information

Block697
Lot72
QualifierC0061
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage3.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
38%
Improvement Value:$107,000
62%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,780+3.8%
2024$5,569+4.0%
2023$5,356+1.6%
2022$5,274+23.8%
Property History

Property Sale

Sale
$186,500

To:

Sq Ft912DeedBook 20191, Page 8786

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 6322, Page 718

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6002, Page 96

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 5544, Page 219

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971