Skip to content

388 Hoover Ave - Unit 161Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0161
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO+G 66
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
39%
Improvement Value:$102,700
61%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,688+3.8%
2024$5,480+4.0%
2023$5,271+1.6%
2022$5,190+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft912DeedBook 6099, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1971