Skip to content

366 Hoover Ave - Unit 120Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jun 24, 1987

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0120
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
39%
Improvement Value:$101,700
61%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654+3.8%
2024$5,448+4.0%
2023$5,239+1.6%
2022$5,159+21.1%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft912DeedBook 4991, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1971