Skip to content

374 Hoover Ave - Unit 136Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$153,500
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0136
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+3.8%
2024$4,938+4.0%
2023$4,749+1.6%
2022$4,677+9.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$153,500

To:

Sq Ft912DeedBook 20180, Page 60398

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12386, Page 9721

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971