Skip to content

378 Hoover Ave - Unit 150Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0150
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+3.8%
2024$4,938+4.0%
2023$4,749+1.6%
2022$4,677+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft912DeedBook 20180, Page 49169

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6014, Page 566

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 5722, Page 83

Property Sale

Sale
$114,750

Property Sale

Sale
$114,750
DeedBook 4985, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1971