Skip to content

382 Hoover Ave - Unit 152Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0152
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875+4.0%
2024$4,688+4.2%
2023$4,499+1.6%
2022$4,427+9.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4918, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1971